Uprkos jasnim zakonskim odredbama po kojima se sva društvena preduzeća moraju privatizovati, određena lica godinama opstruišu proces privatizacije Fabrike konditorskih proizvoda "Ravanica" iz Ćuprije, falsifikuju dokumenta i neovlašćeno skidaju pare sa računa Ravanice.
Zbog ovih radnji, Agencija za privatizaciju podnela je do sada nekoliko krivičnih prijava protiv lica koja već 8 godina onemogućavaju proces privatizacije Ravanice, a Vlada Republike Srbije morala je da imenuje spoljne predstavnike društvenog kapitala u Upravnom odboru, kako bi zaštitili imovinu preduzeća i sprečili pokretanje postupka prinudne likvidacije, što je predviđeno zakonom za sva društvena preduzeća koja ne budu privatizovana u skladu sa zakonom.
Prvi javni tender, objavljen 2003. godine, morao je biti poništen usled postupanja predstavnika subjekta privatizacije koje je onemogućilo sprovođenje tenderske procedure.
Nakon toga, Agencija je u više navrata upućivala poziv za sastanak nadležnima u Ravanici, nažalost, bez uspeha.
Nakon godina opstrukcije procesa privatizacije, Vlada Republike Srbije u novembru 2008. donosi rešenje kojim imenuje predstavnike društvenog kapitala u Skupštini i Upravnom odboru preduzeća.
Takođe, Agencija je u februaru 2009. primila apel za pomoć nezadovoljnih radnika Ravanice kojim ukazuju na mnoštvo nezakonitih radnji od strane rukovodstva preduzeća.
Upravni odbor u maju 2009. donosi odluku o ograničenjima ovlašćenja generalnog direktora za zastupanje preduzeća u vrednosti do 5.000 dinara, dok je za sve veće poslove potrebna saglasnost Upravnog odbora.
U junu 2009, bivše rukovodstvo preduzeća, na osnovu falsifikovanih dokumenata, menja podatke u Agenciji za privredne registre i vraća sva ovlašćenja generalnom direktoru. U toku samo dva dana, neovlašćeno podižu sa računa preduzeća više od 5 miliona dinara.
Inače, tokom 2009. godine, čak dva člana Upravnog odbora imenovana od strane Vlade Republike Srbije podnose ostavke zbog stalnih pretnji i pritisaka kojima su izloženi od strane lica koja opstruiraju proces privatizacije, falsifikuju dokumenta i neovlašćeno skidaju pare sa računa Ravanice.
Agencija za privatizaciju je, postupajući u okviru svojih ovlašćenja, dostavila Okružnom javnom tužilaštvu predloge da preduzme odgovarajuće radnje u cilju utvrđivanja da li postoje osnovi za preduzimanje krivičnog gonjenja protiv odgovornih lica u DP "Ravanica" Ćuprija, i to dopisima od 21.04.2009. godine i 10.06.2009. godine. Takođe, Agencija je o preduzetim radnjama obavestila i Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo pravde, Kabinet predsednika Republike Srbije, Kabinet predsednika Vlade Republike Srbije, Republičko javno tužilaštvo i Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal.
Za vreme trajanja današnjeg protesta sindikalne organizacije fabrike Ravanica, održan je i sastanak rukovodstva Agencije za privatizaciju i predstavnika zaposlenih, na kojem je predstavnicima Ravanice predočeno da se njihova zabrinutost za svoja radna mesta i budućnost preduzeća mogu rešavati samo ukoliko umesto opstrukcije, postoji saradnja rukovodstva preduzeća sa legitimno izabranim organima imenovanim od strane Vlade Republike Srbije i da je jedino to u interesu očuvanja normalnog poslovanja preduzeća.
Saopštenje povodom protesta Sindikata društvenog preduzeća "Ravanica" iz Ćuprije
09. јул. 2009.